Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Chocolate Bar gluten free – Coffee Heaven

Chocolate Bar gluten free - Coffee HeavenI w końcu nadszedł czas na opis tego dziwnego smakołyku, jakim jest coś kształtem przypominającego duży batonik, lecz w dotyku na pierwszy rzut oka ciasto typu brownie. A chodzi o sprzedawany wyłącznie w kawiarniach sieci Coffee Heaven produkt o angielskiej nazwie Chocolate Bar gluten free. Jak widać na poniższym zdjęciu, nie wygląda zachęcająco ani sam baton brownie, ani forma jego opakowania, na wpół przezroczysta.

Cena też nie zachęca, bo za 60g płacimy 6,50 zł – pamiętajmy jednak że to cena produktu zamawianego w lokalu i podobnie jak kawa, nie może kosztować tyle, co robiona w domu. Ale przejdźmy do zalet, a te niewątpliwie przeważają. Trochę mam za małe rozeznanie w definicji ciastek brownie, ale kiedyś jadłem takie z Francji i były równie wciągające.

Chocolate Bar gluten free - Coffee HeavenJak na tak przeciętne rozmiary to po wzięciu do ręki owo ciastko wydaje się zbyt ciężkie i to pokazuje, że nie powinniśmy tego batonu traktować jako produkt typu pieczonego, pulchnego ciasta. Z drugiej strony nie jest to jednolita masa i kruszy się, prawie jak typowe domowe ciasto.

Przy pierwszym kęsie już odczuwamy różnicę, to ciasto jest mocno zbite (i dlatego sugeruję, aby gryźć po małym kawałeczku, wtedy dłużej można się rozkoszować solidnym smakiem, który szybko nie umyka). Owa zbitość może być wywnioskowana już na etapie czytania etykiety, bo pojawia się hasło gluten free (czyli nie użyto żadnej mąki pszennej), nie ma też wzmianek o spulchniaczach, dlatego można to porównać z wypieczonym zakalcem pod względem porównania do ciast, ale to złudzenie.

Liczą się odczucia smakowe, a te są wyjątkowe, czekoladowe z dodatkiem migdałowym! Polska etykieta nie precyzuje, ale na oryginalnym nadruku angielskim (Chocolate Bar wyprodukowano w Wielkiej Brytanii) pojawia się informacja, że składnikami są belgijskie czekolady, a dokładniej: ciemna czekolada (17%), mleczna czekolada (12%), biała czekolada (3%), do tego mielone migdały (10% – ten składnik może w ciastach nawet zastępować mąkę) – suma tych składników to zaledwie 42% wagi, reszta wymienionych produktów to jajka, masło, cukier i mieszanka ciemnej polewy. A jako dodatki smakowe: sól, konserwant E202, ekstrakt kawowy.

Nie sposób opisać doznania smakowe, bo te są zdecydowanie inne, niż przy czekoladach, nawet nadziewanych. To jakby sprasowane ciasto kakaowe z dużą dawką masy czekoladowej, dobrze wkomponowanej (zapewne dzięki zmieszaniu z masłem – choć nie wyczuwa się tłustości) w całość. Produkt niepowtarzalny i odkąd go odkryłem, co pewien czas kupuję sobie po kilka sztuk, bo warto!

Ocena ogólna (subiektywna) 5/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie (Coffee Heaven, listopad 2014): 6,50 zł
Cena za kg: 108,33 zł
Liczba kcal w 100g: 509
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 41,6g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 33,9g
Ostrzeżenia: zawiera mleko, jaja, migdały, soję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *