Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Czekoladki Tiki Taki – Wawel

Czekoladki Tiki Taki - WawelCzekoladki kokosowo-orzechowe Tiki Taki firmy Wawel są w moim przekonaniu najlepszym polskim produktem wśród czekoladowych słodyczy. Cytując opis z opakowania „Tajemnica czekoladek Tiki Taki tkwi w niepowtarzalnym orzechowo-kokosowym nadzieniu, starannie otulonym deserową czekoladą”. Nie da się trafniej ująć ich opisu. Chciałbym przy tym zastrzec, że chodzi tu o tradycyjne Tiki Taki w kształcie muszelki, zapakowane pojedynczo w folię aluminiową z niebieskim nadrukiem (poniżej na zdjęciu) i tylko te oceniam maksymalną punktacją 5/5.

Czekoladki Tiki Taki - WawelProdukowane są bowiem w ostatnich latach też inne wersje tego samego producenta. Są one zarówno w postaci czekolady (nieco mniej smaczne ze względu na zbyt dużą warstwę czekolady deserowej w stosunku do nadzienia, ocena 3/5) jak i prostokątnych cukierków pakowanych już nie w aluminiowe, lecz foliowo-papierowe opakowania. Ta ostatnia wersja jest kategorycznym zaprzeczeniem wyjątkowości smaku i kompletnie nie polecam kupowania tej tandetnej wersji (nie piszę podróbki, bo to ten sam producent, który strzela sobie w stopę, chcąc nieco obniżyć koszty produkcji…), ocena prostokątnej wersji 2/5.

Czekoladki Tiki Taki - WawelCóż za sekret tkwi w oryginalnej recepturze? Po pierwsze dobre proporcje deserowej czekolady (min. zawartość kakao 43%) do nadzienia, po drugie dwuwarstwowe nadzienie, jedno białe – kokosowe (6,1% wiórków kokosowych), drugie jasnobrązowe – orzechowe (orzechy arachidowe 11,3%), a wszystko to w nieregularnym kształcie połówki muszelki. Polecam! Przy okazji ważna uwaga, produkt sprzedawany jest w sklepach zarówno na wagę, jak i prostopadłościennych pudełkach kartonowych. Są też wersje pakowane w torebki foliowe, patrz poniższe zdjęcie:

Jak widać, na opakowaniu pojawia się obok oznaczenia producenta Wawel, także etykieta Magnetic – co sugeruje markę własną Biedronki. Tak, to najtańsze źródło tych wyjątkowych czekoladek. Paczka 250g kosztuje w Biedronce zaledwie 5,49 zł. W wielu innych sklepach cena bywa wyższa nawet o kilkadziesiąt procent.

Trzeba mieć na uwadze, że Tiki Taki są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę (powyżej 24 stopni) i nie powinny być w niej przechowywane. Smak wówczas zmienia się na dużo mniej korzystny, czekolada potrafi pokryć się białym nalotem – takich cukierków nie spożywamy. Latem lepiej więc trzymać opakowanie w lodówce, jednak przed spożyciem koniecznie trzeba wyjąć je jakiś kwadrans wcześniej, bowiem schłodzone też charakteryzują się mniej korzystną gamą smaków.

Ocena ogólna (subiektywna) 5/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie (Biedronka – paczka 250g, maj 2013): 5,49 zł
Cena za kg: 21,96 zł
Masa kakaowa min. 43%
Liczba kcal w 100g: 549
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 46g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 37,2g
Ostrzeżenia: oprócz soi, mleka, orzechów arachidowych może zawierać śladowe ilości innych orzechów oraz pszenicy (gluten), sezamu i jaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *