Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Batonik orzechowy z fruktozą – Frankonia

Batonik orzechowy z fruktozą - FrankoniaBywając w Almie czasami zaglądam na półki z produktami typu bio/eko. I tam właśnie znalazłem pudełko zawierające 3 batoniki (na poniższym zdjęciu widać całe pudełko i obok pojedyncze opakowanie batonika), których łączna waga wynosi 100g. Z tyłu doklejono etykietę w języku polskim zatytułowaną: batonik orzechowy z chrupiącymi płatkami z mlecznej czekolady. Producentem jest Frankonia z Niemiec.

Batonik orzechowy z fruktozą - FrankoniaI to właśnie owa fruktoza spowodowała, że ponoć można zaliczyć batoniki do produktów zdrowych, a przez to sztucznie można zawyżać ceny. Po pierwsze zastąpienie zwykłego cukru (sacharozy) fruktozą (czyli cukrem z owoców) nie jest jakąś poprawą jakości zdrowotnej, a to, że fruktoza jest mniej szkodliwa można między bajki włożyć. Jedyną zaletą dla mnie jest to, że jest ona mniej słodka, a przez to batonik robiony według receptury klasy produktów mlecznych (masa kakaowa min. 34%) nie jest, jak zwykle bywa, przesłodzony.

Na tym kończą się zalety, samej fruktozy jest aż 30% w ogólnej liczbie węglowodanów na poziomie 49%. Drugim znaczącym składnikiem jest krem orzechowy (20%), reszta składników podobna jak w typowych produktach (patrz poniżej w ostrzeżeniach). W smaku całkiem fajne te batoniki, lecz mocno zawadza mi dziwna chrupkowatość zgrzytająca w zębach, jakby kukurydziana, choć trudno powiedzieć, co za to odpowiada (wśród składników ryż, pszenica, słód, migdały (5%)). Największą wadą jest przede wszystkim cena – w przeliczeniu za kg to aż 129,90 zł!

Ocena ogólna (subiektywna) 2/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie (Sklep Alma, październik 2015): 12,99 zł
Cena za kg: 129,90 zł
Liczba kcal w 100g: 550
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 49g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 34g
Ostrzeżenia: zawiera mleko, ryż, pszenicę, migdały, słód, soję, aromat waniliowy, może zawierać orzechy śladowe ilości sezamu, orzechów ziemnych, laskowych i innych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *