Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Czekolada gorzka z bananami – Chocolates Torras

Czekolada gorzka z bananami - Chocolates TorrasPodczas jednej z wizyt w Almie zajrzałem na półki z tzw. zdrową żywnością i tam odkryłem kilka ciekawostek słodyczowych. Wśród nich była czekolada gorzka z bananami wyprodukowana w Hiszpanii przez Chocoaltes Torras. Jak dla mnie to raczej deserowa, a nie gorzka, bo zawiera min. 51% masy kakaowej.

Czekolada gorzka z bananami - Chocolates TorrasA dlaczego produkt znajdował się nie na stoisku ze słodyczami, lecz w dziale zdrowej żywności? Bo według etykiety jest to czekolada bez dodatku cukru (czytaj sacharozy), choć zawiera substancje słodzące (maltitol 44%, tzw. alkohol cukrowy). I faktycznie czekolada cechuje się innym odczuciem słodkości (nie tak intensywnym, jak w przypadku klasycznych czekolad deserowych, a dużo mniej słodka jest w porównaniu do czekolad mlecznych, gdzie za część słodkości odpowiada cukier mleczny).

Inne wyjątkowe elementy smakowe to aromaty bananowy i waniliowy, a do tego 2% bananów suszonych. Myślę, że głównie dzięki temu aromatowi bardziej ten smak banana jest wyczuwalny, niż dzięki tej odrobinie suszonych bananów – ale to i tak łagodna wstawka, która nie dominuje całości.

Sama tabliczka jest mniejsza od tradycyjnej i waży zaledwie 75g, co sprawia, że jak na czekoladę to dość drogi produkt (w przeliczeniu na kg cena 87,87 zł) – ale to chyba normalne przy produktach niby zdrowej żywności. Zaletą ma być ten lepszy słodzik mniej kaloryczny i fakt, że jest to produkt bezglutenowy, ale czy warto tak przepłacać? No może na jeden zakup, żeby spróbować, bo pewnie już więcej po tę tabliczkę nie sięgnę.

Ocena ogólna (subiektywna) 2/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie (Sklep Alma, maj 2015): 6,59 zł
Cena za kg: 87,87 zł
Liczba kcal w 100g: 447
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 48g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 31,5g
Ostrzeżenia: może zawierać śladowe ilości orzechów i mleka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *