Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Baton marcepanowy z nadzieniem nugatowym – Anthon Berg

Baton marcepanowy z nadzieniem nugatowym - Anthon BergZ pewną dozą niepewności sięgnąłem po opisywany dziś baton marcepanowy z nadzieniem nugatgowym, gdyż nie wszystkie tego typu produkty mi smakują. Są bowiem batony z prawie wyłącznie samą masą marcepanową i symbolicznie oblane czekoladą (widuję nawet sprzedawaną samą masę marcepanową dla jej wielbicieli, tak jak i mamy wielbicieli choćby chałwy).

Tym razem skusiła mnie solidna marka Anthon Berg, której to już jeden wyjątkowy produkt wcześniej opisałem.

Baton marcepanowy z nadzieniem nugatowym - Anthon BergI tym razem okazało się, że trafiłem na coś wyjątkowego. Otóż w opisie podano, że nadzienie zawiera duński marcepan wyprodukowany na bazie nie tylko migdałów (14% masy), ale i ziaren moreli (12% masy marcepanowej)! Zwykły marcepan produkuje się z migdałów, choć i spotykałem już wersje pistacjowe (specyficzny, znakomity smak). Zarówno migdały jak i owe ziarna moreli są nasionami owoców (nie orzechami) i w smaku nawet dość podobne, choć w obu przypadkach istnieją różne ich odmiany, w tym odmiany gorzkie (w dużych dawkach trujące – takie polecają ponoć naturopaci chorym na raka jako terapię wspomagającą). Tu raczej mamy do czynienia z mniej gorzkimi nasionami (to jest to, co siedzi wewnątrz bardzo twardej pestki moreli – coś jakby pestki w pestce).

Sam batonik o wadze 40g zawiera dość typowy w smaku marcepan polany czekoladą deserową (min. 50% kakao), której jest więcej niż symbolicznie (zwłaszcza po obu końcach), a w środku dodatkowy pasek masy orzechowej (8% orzecha laskowego). Kolejną ciekawostką jest użycie lecytyny rzepakowej zamiast często spotykanej w słodyczach sojowej.

Całość nie jest przesłodzona, dobra w smaku, jedynie cena dość wysoka, bo w przeliczeniu na kilogram, to aż 87,25 zł – z drugiej strony, to istnieje w obszarze marcepanowym sporo produktów nawet dwukrotnie lub nawet trzykrotnie droższych, jak choćby te marki Fedora.

Ocena ogólna (subiektywna) 2+/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie wersji Amigos (Alma, luty 2015): 3,49 zł
Cena za kg: 87,25 zł
Liczba kcal w 100g: 530
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 47g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 33g
Ostrzeżenia: zawiera mleko, migdały, orzechy laskowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *