Czar Słodyczy - czekoladowe inspiracje

Czekoladowe batony Ikar i Amigos – Wawel

Czekoladowe batony Ikar i Amigos - WawelDziś dość nietypowy opis, bo dotyczy aż dwóch produktów tej samej firmy. Wawel produkuje mnóstwo słodyczy a wśród nich batony takie jak Ikar czekoladowy oraz Amigos czekoladowy. Ta druga nazwa dotyczy batoników produkowanych do niedawna wyłącznie dla sieci Biedronka (ze względu na wzrost cen kakao Wawel chciał podnieść ceny, Biedronka się nie zgodziła i Wawel zupełnie został wycofany z tej sieci handlowej), jednak z pobieżnych analiz wynika, że to są te same produkty.

Czekoladowe batony Ikar i Amigos - WawelJak widać na zdjęciu, wersja Amigos posiada tylko drobną sygnaturę Wawel, natomiast na opakowaniu Ikara (dostępnego w dowolnych punktach sprzedaży) mamy duże logo marki. W przypadku Ikara udało mi się dostać w Tesco wersję XXL o wadze 48g i cenie 1,39 zł, natomiast Amigos o wadze 42g sprzedawany jest w Biedronce za 0,99 zł, czyli w bardziej atrakcyjnej cenie, bo w przeliczeniu na kg wychodzi ledwie 23,57 zł! To duży plus dla Biedronki. W obu przypadkach są też i inne smaki poza czekoladowym.

Ale czy są jakieś wyróżniki poza opakowaniem i wagą? Bo Na pierwszy rzut oka nie widać różnic, w smaku też prawie identyczne, jednak z lekką przewagą dla Amigos (może to subiektywne odczucie, ale spróbowałem oba w tym samym czasie, może jakąś rolę odrywała większa świeżość wersji z Biedronki? – trudno orzec). Według opakowania Ikar ma 52% czekolady, a Amigos 54,5% (z kolei w nadzieniu czekoladowym zawartość czekolady to odpowiednio 6,3% oraz 6,8%), ale to może wynikać z innej wagi i długości całkowitej obu batonów. Pozostałe składniki takie same, warto dodać, że w nadzieniu jednym z nich jest spirytus (1,2%) ledwie wyczuwalny, ale dodający wyjątkowości smaku na plus.

Ocena ogólna (subiektywna) 2+/5
Poziom słodkości – średni

Cena za opakowanie wersji Amigos (Biedronka, październik 2014): 0,99 zł
Cena za kg: 23,57 zł
Liczba kcal w 100g: 477
Zawartość cukru (węglowodany) w 100g: 59g
Całkowita zawartość tłuszczu w 100g: 23,9g
Ostrzeżenia: może zawierać soję, mleko, gluten oraz śladowe ilości orzeszków ziemnych i innych orzechów, sezamu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *